June 17, 2024
Eğitim Mühendislik

Hollanda’da Mühendislikler

Hollanda’da Mühendislikler

Türkiye’den lise diplomanız varsa ve burada mühendis olmak istiyorsanız bu mümkündür, ancak lisedeyken matematik ve fizik gibi beta derslerini de tamamlamış olmanız gerekir. Yani Türkiye’den beta (sayısal dersler) lise diplomanız varsa ve burada Hollanda’da mühendis olmak istiyorsanız, önce B2+ seviyesinde Hollandaca öğrenmelisiniz. Daha sonra Hollandaca devlet sınav programı 2(Nt2-2)’ye girmelisiniz. Lise diplomanızın ayrıca aşağıdaki kuruluş (https://idw.nl/) aracılığıyla denkleştirilmis olması gerekir. Daha sonra 1 Mayıs’tan önce Studielink (https://www.studielink.nl/) aracılığıyla bir HBO’da bir bölüme  kaydolmalısınız. Başka bir lise diplomanız var ve mühendis mi olmak mı istiyorsunuz? Bu da mümkündür. Ancak matematik ve fizik gibi ek dersler almanız gerekecek. Bunu bir hazırlık yılı aracılığıyla yapabilirsiniz. Aşağıdaki web sitesi üzerinden hazırlık yılının ne olduğunu ve nereden takip edebileceğinizi görebilirsiniz. https://www.uaf.nl/steun/ik-wil-studeren/ Schakeljaar
 
Ülkenizden mühendislik diplomanız varsa ve iyi İngilizce konuşuyorsanız, size iş vermek etmek isteyen bir işveren bulabilirsiniz.  
Belediyeniz, UAF (www.uaf.nl)  veya UWV (www.uwv.nl), Refugee Talent Hub (https://refugeetalenthub.com/)  vb kuruluşlar  size bu konuda yardımcı olabilir. 
 
Ikinci dil Ingilizce olmasına rağmen Hollandaca öğrenmelisiniz. Çoğu durumda Hollanda’da ek bir eğitim yapmak daha avantajlı olabilir. Ek bir eğitim ile diplomanız işveren için daha çekici olacak ve siz de daha iyi işler bulabileceksiniz. 
 
 
Mühendislik okuyan ama diploması olmayanlar iҫin: 
Eğer  kendi ülkenizde bir mühendislik bölümüne başlamış  ancak bu bölümü  tamamlamamışsanız sorun yok. Burada devam etmek için hala seçenekleriniz var. Aşağıda bir dizi seçenekten bahsedeceğiz. 
 
Bunu yakın zamanda makine mühendisliği geçmişine sahip bir grup üyemiz için araştırmıştık. Grup üyemiz dördüncü sınıf makine mühendisliği öğrencisiyken Hollanda’ya geldi. Bu  öğrencinin birkaç seçeneği var (tabii ki Hollandacayı NT2-2 seviyesinde bilmesi şartıyla): 
 
 
 
Seçenek 1: Dosing Academy (https://www.dosign.com/nl-nl/academy/)  aracılığıyla bir yıllık borulama tasarımı ve mühendislik eğitimini  alabilir. Akademi ona bir iş bulacak ve öğrenim ücretini de ödeyecek. Bu seçenek aynı zamanda elektrik mühendisleri için de uygundur. Çünkü bu akademide birkaç mühendislik programı mevcut. İnşaat mühendisleri için de bazen kısaltılmış programlar vardır, ancak bu genellikle UAF aracılığıyla yapılır. Bu nedenle lütfen UAF’nin web sitesini de yakından takip edin. https://www.uaf.nl/vacatures-stages-uaf-clienten/ 
 
Seçenek 2: Bu arkadasimiz Dosing Academy aracılığıyla 4 yıllık bir HBO programı takip edebilir (muhtemelen Türkiye’de almış olduğu eğitim nedeniyle bazı muafiyetlere tabi tuttulur. Bu durumda daha kısa sürede bu eğitimi tamamlayabilir). Ögrenci yarı zamanlı ders alırken, akademi için de haftada 28 saat çalışacak. Maaşlı bir program. Daha detaylı bilgi  https://www.dosign.com/in-4-jaar-ingenieur/duaal/ 
 
 
Seçenek 3: NT2-2’yi geçebilir ve üniversitede/HBO’da bir mühendislik programına başlayabilirsiniz. Daha önceki eğitimlerinize dayanarak muafiyet talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda daha kısa bir süre de diploma alabilirsiniz. Ancak bu %100 kesin değildir, çünkü her üniversitenin bu konuda farklı bir politikası var. 
 
Seçenek 4: Haftada bir gün okul  ve haftada dört gün çalışarak ta mesleki eğitime başlayabilirsiniz. Bu program için gereken minimum dil seviyesi B1’dir. https://www.tatasteeljobs.nl/leerlingen/overzicht-beroepsopleidingen/ Bu websitede birçok program mevcut.  Hollanda’da bu alanda birçok olanak var. Ancak, bu programlar mühendislikten daha düşük bir seviyededir. 
 
Seçenek 5:  Yine mühendislikten terk olan arkadaşlar için bir olanak.  
Dosing Academy(https://www.dosign.com/nl-nl/academy/)’sinde Boru Tasarımı veya başka bir mühendislik programını  takip edebilir ve kendiniz bir iş arayabilirsiniz (bu seçeneği önermiyoruz, ancak yine de yazmak istiyoruz). 
 

Maaş ve iş imkanı: 
Mühendis veya teknik eleman olarak iyi bir iş bulma şansınız çok yüksek. Yeni başlayan bir mühendisin maaşı yaklaşık brüt ayda 3000 Euro’dur (daha fazla bilgi için bkz. https://www.werkzoeken.nl/salary/engineer/) Deneyiminize göre maaşınız artar. Kendi işinizi kurarsanız, çok daha fazla geliriniz olacaktır. Tabiki pazarlamayı iyi yaparsanız. 
 
Hollanda’da mühendislik hakkında söylenecek çok şey var.

 
https://www.carrieretijger.nl/opleiding/techniek/engineering 
 
https://www.carrieretijger.nl/opleiding/techniek/engineering/elektrotechniek 
 
https://www.carrieretijger.nl/opleiding/techniek/engineering/werktuigbouwkunde 
 

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir