June 17, 2024
Eğitim

Hollanda’da eğitim

Hollanda’da eğitim


Mesleki eğitim hakkında konuştuğumuzda, bazen örneğin dil seviyeleri veya diplomalar hakkında ek bilgi vermemiz gerekir. Hollanda’da eğitime başlamak için olmazsa olmazımız dil bilmektir. Bu ülkenin dilini ve tüm dünyada kabul gören İngilizceyi öğrenmemiz gerekiyor.

Dil: 
Başlamadan önce Hollandaca öğrenmenin çok önemli olduğunu tekrar vurgulamak istiyoruz. Hollanda’da çalışmak veya okumak istiyorsanız, en az B1 seviyesinde Hollandacaya ihtiyacınız var. B1 seviyesi  demek Hollandaca ile kendinizi anlatabilir ve size ne söylendiğini de anlayabilirsiniz (dil seviyeleri hakkında daha fazla bilgi için bkz.  https://detaalbrigade.nl/taallevels/  


 B1 dil seviyesi ile 1, 2 veya 3 seviyeli bir meslek eğitimini takip edebilirsiniz. 4. seviye bir mesleki eğitim veya bir Hollanda üniversite eğitimi için en az B2 seviyesinde Hollandacaya ihtiyacınız vardır (mesleki eğitim seviyesi hakkında daha fazla bilgi için bkz.  https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/middelbaar-beroepsonderwijs/vraag-en-antwoord/uit-welke-mbo-opleidingen-kan-ik-kiezen  

Hollandaca B2 seviyesini bitirdikten sonra devlet dil sınav programı 2’ye (NT2-2) girersiniz. (Daha fazla bilgi için bkz:   https://duo.nl/particulier/staatsexamen-nt2/hoe-het-staatsexamen-nt2-werkt.jsp#:~:text=Er%20zijn%202%20examenprogramma’s%3A%20programma,3%20of%20mbo%2D4%20niveau.   

Türkiye’deki lise diploması:  
NT2-2 dil diploması ve Türkiye’den lise diplomanızla birlikte burada Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde (HBO) bir bölüme başlayabilirsiniz. Kendi ülkenizdeki eğitim seviyenize bağlı olarak hangi üniversite ve hangi bölüme başlayacağınız belirlenir. Üniversitede Hollandaca  dilliyle bir bölüm okumak istiyorsanız, iyi derecede Hollandaca (NT2-2) ve İngilizce (TOEFL yada IELTS) bilmelisiniz. Elbette daha önceki eğitiminize bağlı olarak bir üniversite giriş sınavına da girmeniz gerekebilir. Halihazırda bir üniversite diplomanız varsa veya kendi ülkenizde eğitime başladığınıza dair kanıtınız varsa, sadece burada yani Hollanda’da bir dil sınavına girmeniz yeterlidir. Daha fazla bilgi için her zaman eğitim alacağınız üniversiteyle konuşun. Her üniversite önceki eğitiminizi farklı şekilde ele alabilir.  

Üniversite/HBO giriş sınavları:  
Herhangi bir diplomanız olmasa bile Hollanda’da üniversiteye gidebilirsiniz. Bu durumda bir yıl hazırlık okuyabilirsiniz ve ardından üniversite/HBO için giriş sınavlarına katılabilirsiniz. Veya 21+ test(HBO) konusunda bilgi edinmek için  https://www.onderwijsloket.com/kennisbank/artikel-archief/wat-is-de-21-toets/ linkini tıklayınız.

21 yaşından büyük iseniz ve ön eğitimleriniz eksik bile olsa Colloquium Doctum’a yani üniversiteye gidebilirsiniz. Bu konuda bilgi edinmek isteyenler https://www.uva.nl/onderwijs/bachelor/inschrijven/toelating/onvoldoende-vooropleiding/colloquium-doctum.html   linkini tıklayarak detaylı bilgi alabilir.

Ayrıca eğitimle alakalı diğer konularda bilgi edinmek için: https://www.nuffic.nl/onderwijssystemen/nederland 
adresini de ziyaret edebilirsiniz. 

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir