June 17, 2024
İnşaat İş

Hollanda’da İnşaat sektörü

Hollanda’da İnşaat sektörü

Hollanda’da inşaat sektörü hızla gelişiyor. Bunun yerel ve uluslararası trendler, yenilikler, mevzuat ve düzenlemelerle ilgisi var. Örneğin, sürdürülebilirlik gibi teması son yıllarda çok önemli hale geldi.

Şu anda inşaat sektöründe çok iş var. Gelecekte de yeni yerler inşa etmek zorunda olduğumuz için bu alanda iş bulma sıkıntısının olmayacağını düşünüyoruz.

İnşaat sektörü neyi kapsar?

İnşaat sektörü, konut, endüstriyel inşaat (ofis ve fabrika binaları), inşaat mühendisliği (köprüler inşa etmek), yol işleri (yollar inşa etmek ve onarmak) ve tarama sektörünü içerir.

İnşa etmek, sadece tuğlaları istiflemek ve döşemekten daha fazlasıdır.

İnşaatta farklı işler yapabiliyor ve birçok insanla temasa geçiyorsunuz.

Inşaat alanındaki bazı mesleklere örnek:

Hollanda’da en az 33 inşaat mesleği vardır!

Yapısal işlerde örneğin demir örgücü, kule vinci sürücüsü, mobil vinç sürücüsü, şantiye operatörü, duvarcı, kalıpçı olabilirsiniz.

Kaba iş bitirme işinde, fayansçılık, sıvacılık gibi meslekler vardır.
Bir sıvacı olarak, esas olarak duvarları ve tavanları sıvarsınız.

Bitirme bölümünde boyacılar, duvar kağıtçıları, izolatörler, camcılar, kalorifer tesisatçıları ve sıhhi tesisatçılar çalışmaktadır.

Bir yol işçisi veya delici olarak yolların yapılmasına ve onarılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Tarama sektörü, tarama endüstrisinde tarama işçisi ve mühendis olarak fırsatlar sunar.

Inşaat sektöründe çalışmak için gerrken diplomalar:

Bazı alanlarda diploma aranmıyor, pratikten yada şirket içi eğitim/çıraklık ile öğrrnilecek işler vardır.

Genelde çoğu inşaat mesleği için orta meslek eğitimi yeterlidir. Bu diplomaları tam zamanlı yada hem okuyup hem çalışarak almak mümkündür.

Yüksek düzeyde teknikerlik, yöneticilik yada mühendislik için istenilen diplomalar genelde uygulamalı bilimler üniversitesi ve üstüdür.

Inşaat alanında Hollanda’daki meslekler, olanakları ve okulları için aşagıdaki websiteye bakabilirsiniz:

https://www.onderwijskiezer.be/v2/beroepen/beroep_sector_detail.php?sector=7#:~:text=De%20bouwsector%20omvat%20de%20woningbouw,op%20elkaar%20stapelen%20en%20metselen.

Türkiye’deki inşaat mühendisliği yada teknikerliği diplomaları genelde burda geçerli değildir ama istisnalar olabiliyor.

Onun için diplomanızı mutlaka www.idw.nl aracılığıyla denkleştirin.
Ingilizceniz varsa bu diploma ile bazı şirketlere başvurabilirsiniz. Ama özellikle inşaat alanında Hollandaca dili önemlidir.
Hollandacayı B2+ yada NT2-2 düzeyinde alan mülteciler UAF aracılığıyla projelere dahil olabilir ve hem okuyarak hemde çalışarak bu alanda iş bulabilir.

Bir başka olanakta NT2-2’yi aldıktan sonra uygulamalı bilimler fakultesine kayıt yaptırmak. Kayıt yaptırdıktan sonra sınav komisyonuna mektupla başvurup muafiyet talep edebilirsiniz. Böylelikle kısaltılmış bir program ile burada da inşaat mühendisliği diploması alabilirsiniz.

Bir başka opsiyonda Ingilizceniz iyi ise master programına başvurabilirsiniz. Üniversitelerin politikaları farklı olduğu için iki üniversiteye danışmakta fayda var.
Bazı durumlarda inşaat mühendisliği diploması ile partime mimarlık master programına başlamak mümkündür.
Eğitim süresinde hangi dersleri aldığınıza bakıp karar verirler. Bazen extra bir premaster yaptırıp sonra mimarlık için kayıt yaptırılır. Tabiki iyi Ingilizce gerekiyor.
Daha fazla bilgi için bkz:


https://www.bouwkunst.ahk.nl/toelating-en-aanmelding/toelatingseisen/

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir