June 17, 2024
İş

Hollanda Lojistik Sektörü

Hollanda Lojistik Sektörü

Hollanda’da lojistik, mal akışının planlanması, yönetimi, yürütülmesi, dağıtımı, depolanması ve taşınması gibi alanları kapsar.

Lojistik işlerine örnek olarak sipariş toplayıcı, planlayıcı, kamyon şoförü, forklift sürücüsü, depo çalışanı, süreç operatörü, lojistik çalışanı, operasyonel çalışan, lojistik koordinatörü, servis yöneticisi, mal satın alan kişi,  kurye, idari personel, beton mikseri şoförü ve onlarca farklı meslekten verilebilinir.
 
Lojistik sektöründe nasıl iş bulabiliriz?
 
Bu tamamen ne istediğinize bağlı. Bu alanda bazı işlerde diploma şartı aranırken bazen de diplomasız bir lojistik mesleğine başlayabilir ve şirket içinde sertifikalar alabilirsiniz. Örneğin, bir kamyon şoförü için ehliyete ihtiyacınız var. Normalde ehliyetinizi kendiniz almanız gerekir, ancak bazı şirketlerde ehliyetinizin ücreti büyük ölçüde şirket tarafından ödenir. 

Bir örnek daha:
yönetici asistanı olmak istiyorsanız ve 24 yaşından küçükseniz tam zamanlı bir kurs yapabilirsiniz. Burslu okuyabilirsiniz.

Yada 24 yaşından büyükseniz eğitimin için ödeme yapacak bir şirket bulabilirsiniz. Haftada bir gün okula gider ve haftada 3-4 gün o şirkette çalışırsınız. Bu durumda öğrenci maaşı alırsınız. Diplomanızı aldıktan sonra maaşınız yükselir.
 
Bir örnek daha verelim:
Forklift operatörü olmak isteyebilirsiniz. O zaman bir sertifikaya ihtiyacınız var. Bu sertifikayı Türkçe olarak da alabilirsiniz ancak iş bulmak için en az A2, tercihen B1 seviyesinde Hollandacaya ihtiyacınız var. 

Savunma, demiryolu, havaalanı, liman, tarım işletmeciliğine vb yüzlerce şirket/kuruluşta lojistik kadrolar için başvurabilirsiniz. Ancak lojistik işi bulmanın en kolay yolu belediyeler veya iş bulma kurumlarıdır. Hollanda’da birçok iş bulma kurumu vardır. Ayrıca internet üzerinden bir iş bulma kurumuna kayıt olabilirsiniz. 
Kürtçe veya Türkçe konuşan çalışanlara da aracılık eden iş bulma kurumları vardır. 
Internetteki lojistik işine dair eleman arıyan birkaç linki aşağıda paylaşacağız:

https://www.randstad.nl/werknemers/100dagen100banen/logistiek 
 
https://www.werkenbijprorail.nl 
https://www.jobs-ups.nl 
https://www.abflexkracht.nl 
https://www.randstad.nl/werknemers/vacatures/topwerkgevers/ns?gclid=CjwKCAiAyfybBhBKEiwAgtB7frzVQFJW511xkvDXQsJxIZPZWL0v0EW2f21Q4X-lFDQLePLboJw 
 
Bu bilgileri okuduysanız ve hala sorularınız varsa, lütfen bize özel mesaj gönderin. 
Sizi daha fazla bilgilendirebiliriz.


EK BILGI: Hollanda’da oturumu olan, devlet meslek okulu yada üniversitesinde okuyan, ve tam zamanlı oluyan ve 30 yaşından küçük olan herkes burslu okuyabilir. Burs süresi eğitim süresi+1 yıldır Yani 4 yıllık bir bölüm okuyorsanız 5 yıllık burs hakkınız vardır.
Diyelimki 30 yaşına bir gün kala 4 yıllık üniversiteye başladın ve aynı gün burs başvurusu yaptın 35 yaşına kadar burslu okuyabilirsin (tabiki biraz önce bahsettiģim şartlara uymak kaydıyla).
Birçok ROC(Bölge meslek okulları) 24 yaşından büyük öğrencileri tam zamanlı eğitimlere almıyorlar. Onun icin bazen 24 yaşından bahsediyoruz.
Her okulun politikası ayrı olabilir. Lütfen kendi durumunuz için okul ile görüşün.

Bu arada bazı özel okullar için de burs alma hakkın var. Mesela Capabel Onderwijs”in eğitimleri de bursludur.
Devletten burs alamıyorsan bazen de vakıflardan burs alabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir