June 17, 2024
İltica

IND Mülakatı ve Sonuçlanması

IND Mülakatı ve Sonuçlanması

İlk Görüşme

Buna ”Yol görüşmesi” de denilir. Hollanda’ya nasıl geldiğinizi bu görüşmede anlatırsınız. İfadelerin net ve doğru olması çok önemlidir. Görüşme için size yine Kürtçe veya Türkçe tercüman ayarlanıyor. Siyasi ilticalarda Kürtçe tercüman istemeniz önemli çünkü problemin ard boyutunu bilen kişiler anlatımlarınızı daha iyi çevirebilir demek istediğinizde eksiklik varsa tamamlama desteği sunarabilirler. Eğer bir nedenden dolayı tercüman ile anlaşamaz veya memnun kalmaz iseniz değiştirme talebinde bulunabilirsiniz.

İlk günkü bu görüşmede iltica sebebinize çok girmeden Türkiye’yi veya tehdit altında olduğunuz son ülkeyi nasıl terk ettiğinizi ayrıntılarıyla anlatıyorsunuz. Kiminle, nasıl, nereden, hangi yollarla, havayolu şirketinin adına varıncaya kadar ayrıntılı bilgi isteniyor.

Sizin ve ailenizin kimlik bilgileri ayrıntılı bir şekilde sorgulanıp doğrulanıyor, daha öncekiikametleriniz, mezun olduğunuz okullar, diplomalarınız, çalıştığınız kurumlar gibi bilgiler eğer elinizde belgeleri mevcut ise onlarla birlikte alınıyor.

2. Avukat görüşmesi

İkinci gün avukat ile görüşme yapılarak ilk gün yapılan yol mülakatının değerlendirilmesi yapılıyor; gerekli yerlerde değişiklikler yapılabiliyor. Ertesi gün gerçekleşecek iltica mülakatlarının en önemlisi ve aslını oluşturan ikinci IND görüşmesi için hazırlık yapılıyor.

3. İlticanın sebepleri mülâkatı

İlticânızın sebepleri bu görüşmede belge destekli olacak şekilde ifade edilmelidir. Ayrıntılı olarak Türkiye’de karşılaşılan sıkıntılar, tehditler, can ve mal güvenliği tehlikesi, oldu ise çalışılan kurumun kapatılması, görevden alınma ve ihraç edilme, var ise yakalama kararı ve isnat edilen suçlar ayrıntılı anlatılmalıdır.

Ayrıca bu görüşmelerde en can alıcı soru “Neden Türkiye’ye geri dönemezsiniz?” dir. Bu soru karşısında mülakatı yapan memuru ikna etmeniz gerekir. Aksi halde oturum alma süreciniz sıkıntıya girebilir. Bu görüşmede size, daha önce verdiğiniz bilgiler, görüşme esnasında anlattıklarınız ile ilgilisorular yöneltilecek ve bunlarla ilgili elinizdeki dökümanlar istenecektir.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir